Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
32 posty 1957 komentarzy

Prawda jest gwarancją wolności

Czy gołębie mają płacić za oglądanie telewizji?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Opłata audiowizualna będzie przypisana do punktów poboru energii elektrycznej.

Nie jestem przeciwko płaceniu sensownej opłaty za publiczne media. Właśnie porozmawiałam z koleżanką mieszkającą na wsi. Ma ta moja koleżanka takich pięć liczników. Jeden do gołębnika, w którym mieszkają pocztowe gołębie. Dwa liczniki ma w starym domu rodziców, w którym nikt nie mieszka. Jeden w stodole i ten ma być zwolniony z opłaty audiowizualnej. Następny licznik ma w domu, w którym mieszka i tam jest telewizor Rodzina ma wykupiony pakiet Cyfrowego Polsatu, jednak za abonament TVP płaci regularnie. To jak to teraz będzie? – pyta mnie koleżanka? Jestem jakoś zdezorientowana. Do tej pory rozumiałam, że będzie się płacić tę opłatę gdy jest punkt poboru energii elektrycznej i mieszkający pod tym adresem ludzie. A teraz to ona powinna płacić jakby za cztery podłączenia. Mogę zlikwidować dwa liczniki w starym domu, ale w gołębniku? W nocy też zagląda się do gołębi. – mówi koleżanka.

Faktycznie to dramat. Jednak pomyślałam, że najpierw trzeba przeczytać ten projekt. Szukam frazy "opłata audiowizualna", bo tak to się nazywało, a okazuje się, że to "składka audiowizualna". Co jest w tym projekcie?

Dowiaduję się, że:
Do tej pory płaciło się za fakt posiadania odbiornika radiowego czy telewizora. Za radio cena wynosiła 7 zł/miesiąc, za telewizor 22,70 zł/miesiąc.

"Według danych Poczty Polskiej SA na dzień 31 stycznia 2016 r. liczba zarejestrowanych abonentów wynosiła zaledwie 6,9 mln, z czego niemal połowa to abonenci ustawowo zwolnieni od opłat. Jako obowiązani do wnoszenia opłat (nie objęci zwolnieniem) zarejestrowanych było tylko 3,4 mln osób w gospodarstwach domowych oraz 218 tys. firm i instytucji."

"Ponieważ nie ma wiarygodnego rejestru osób zobowiązanych i odbiorników podlegających opłacie, nie można precyzyjnie ustalić, jakie byłyby wpływy z opłat abonamentowych, gdyby powszechnie stosowano się do obowiązków wynikających z ustawy. Można szacować, że wpływy te byłyby co najmniej trzykrotnie wyższe. Taki stan można by uznać za dość zadowalający z punktu widzenia potrzeb mediów publicznych w zakresie misji publicznej, ale jego osiągnięcie na gruncie dotychczasowej konstrukcji opłat abonamentowych wymagałoby poddania gospodarstw domowych, firm i instytucji kontroli na okoliczność posiadania odbiorników radiowych i telewizyjnych przy stosowaniu form inwigilacji charakterystycznych dla państwa policyjnego."

Dalej piszą, że nowy system poboru opłat będzie zdecydowanie prostszy, bo nie będzie wymagał tworzenia osobnego rejestru, a do tej pory nie ma rejestru gospodarstw domowych w Polsce, będzie tańszy i skuteczniejszy przy pobieraniu opłat. Nie można tego zrobić przy pomocy PIT, bo nie płaca go rolnicy nieprowadzący działów specjalnych, przedsiębiorcy i instytucje niezarobkowe.

Opłata ma wynosić 15 zł/miesiąc czyli o 7, 70 zł mniej niz za telewizor. A jak ktoś go nie ma, tylko radioodbiornik? A jeśli nie ma się telewizora?

Wierzycielem składki będzie organ podatkowy. Obowiązek składki będzie powstawał z mocy prawa. Przedsiębiorstwo energetyczne będzie inkasentem tej składki.

No i zwolnienia. Niskie dochody, wiek 75 lat odbiorcy lub małżonka, niepełnosprawność odbiorcy lub małżonka, kombatanci lub osoby represjonowane, opieka nad osoba niezdolną do samodzielnej egzystencji, wychowywanie dzieci w rodzinach o niskich dochodach.
Teraz mamy dodatkowe punkty poboru. Jesli służy on zaopatrywaniu w energię elektryczną miejsca związanego z funkcjonowaniem gospodarstwa domowego lub rodzinnego gospodarstwa rolnego, jeżeli potrzeba korzystania z tego dodatkowego punktu poboru wynika ze szczególnych uwarunkowań technicznych (np. punkt poboru w garażu obok budynku mieszkalnego, w piwnicy, w stodole położonej blisko siedliska domu mieszkalnego rolnika, w części zajmowanego przez jedną rodzinę domu, który w czasach PRL podlegał tzw. kwaterunkowi, co wiązało się z instalowaniem liczników energii elektrycznej w poszczególnych lokalach).

W sytuacji mojej koleżanki to dawny dom rodzinny, w którym mieszkały dwie rodziny. A gołębnik to osobny budynek nad garażem. To chyba gołębie będą u niej bezpieczne. A jak ktoś ma osobny gołębnik?

Zgłaszenie zwolnień należy dokonywać do organu gminy (można elektronicznie) już od 1 października 2016 roku. Wynika z tego, że to gmina będzie w oparciu o stan faktyczny dokonywać zwolnień.

Tekst projektu tej ustawy: LINK

 

KOMENTARZE

 • @ Autor
  Dobre jaja . Pozdrawiam . :)
 • @Repsol 23:23:32
  No właśnie. Jak ktoś ma jedno mieszkanie to prosta sprawa. Nie myślałam, że to może być takie skomplikowane. pzdr :)
 • @leoparda 23:39:11
  a ja się pytam na jakiej podstawie "danina publiczna" jest przekazywana do Telewizji Publicznej S.A. ???Spółka Akcyjna!!!!!?? jakaś umowa? jest takowa? jak to się ma odbywać?
 • @trybeus 23:45:37
  Wiesz, oni w tym nowym projekcie piszą, że TVP, radio, PAP są państwowymi osobami prawnymi. To chyba TVP SA już nie będzie SA.
 • @Nibiru 23:50:18
  Przestałam oglądać telewizję 8 lat temu i nic mnie do niej nie ciągnie. Ba, nawet mnie denerwuje. Może, gdyby nie było Internetu to byłoby inaczej, a tak jest jak jest. Wydaje mi się, że do pracy nad tą ustawą, czy pakietami tych ustaw należałoby wziąć młodych ludzi. A tak chyba nie zrobiono.
  Przecież młodzi ludzie oglądają telewizję sporadycznie. Zresztą każdy jak był młody, to miał ciekawsze sprawy niż oglądanie telewizji.
  A wiele osób mówi, że wkurzają ich reklamy, nic nie ma do oglądania, bo bez przerwy jakieś powtórki, jak jest jakiś ciekawszy program to po północy itd. Czyli Twoje postulaty są zasadne :)))
 • @Nibiru 00:18:02
  Kiedy byłam małą dziewczynką marzył mi się telewizor wiszący na ścianie jak obraz. Doczekałam się takiego telewizora. Później marzyła mi się (w czasach video) telewizja na żądanie. Ja sobie wybieram z wielkiej bazy co chcę oglądać i sama sobie tworzę program. Już coś takiego jest, tylko ta baza nie jest za wielka u nas. Dlatego uważam tę opłatę za nieporozumienie. Przecież zostaje wszystko po staremu, tylko będą inne programy. Gdyby zmieniono telewizję na przykład na taką "na żądanie" to taka opłata mogła mieć sens. A tak?
 • Nieboszczyk ma płacić, to czemu nie gołębie?
  22 słownie: dwadzieścia dwie strony tego gniota.
  I oto czytamy:

  ,,odbiorcą końcowym nazywamy –
  osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej będącą odbiorcą końcowym energii elektrycznej na podstawie umowy zawartej z przedsiębiorstwem energetycznym;"

  ,,Za odbiorcę końcowego w rozumieniu ustawy uważa się także spadkobiercę zmarłej osoby fizycznej, która zawarła umowę z przedsiębiorstwem energetycznym, do czasu rozwiązania tej
  umowy lub zawarcia nowej umowy, chyba że umowa zawarta przez spadkodawcę przewiduje jej wygaśnięcieprzez śmierć strony."

  No a kto płaci do czasu ustalenia spadkobiercy, albo gdy spadkobierca nie istnieje?

  Czy spadkobierca będzie musiał płacić składki, za czas, zanim został odnaleziony ?

  A jeśli tak, to czy jeśli spadkobierca się nie znajdzie, to po przejęciu umowy i majątku po zmarłym przez Skarb Państwa, rząd też opłaci sobie należną zaległą składkę?

  :))
 • @Nibiru 00:18:02
  A takich grantów być nie powinno. Tak, czy owak, ludzie płacą za to, za co płacić nie powinni. Można pracować i oczywiście trzeba płacić podatki na TV, której się nie ogląda. Nie widzę żadnej różnicy między tym, grantem z podatków, a tym co wymyślił PiS.
 • @Lotna 00:41:30
  Według mnie spadkobierca będzie musiał płacić, bo według tego jest użytkownikiem końcowym. Do sześciu miesięcy trzeba przedstawić testament. Tylko problem w tym jak nie ma testamentu i sąd musi ustalić spadkobierców. A to może być trudne (ktoś mieszka za granicą).
  Skarb państwa, chyba wtedy to jest gmina też powinna zapłacić tę opłatę.
  To nadmiernie komplikuje sprawę. Powinno być tak, że umowa wygasa wraz ze śmiercią.
 • @Nibiru 00:52:26
  Ja robię tak samo. Jednak trzeba zauważyć, że jest duża grupa osób przyzwyczajona do telewizji. Dla nich niepodobieństwem jest używanie komputera do celów medialnych. Dlatego telewizja na żądanie byłaby niejako takim pośrednim etapem.
  Co do marnotrawienia czasu, to zależy jak kto do tego podchodzi. Wiele pań lubi mieć niejako telewizor "w tle". Może dlatego, że chodzący telewizor nie przeszkadza im w wykonywaniu innych prac. Znam osoby, które rano puszczają jakieś śniadaniowe programy, bo je to bardzo interesuje.
 • 5* Rewelacja
  Jak dla mnie cała ta opłata audiowizualna będzie typowym przypadkiem rozbójniczego wymuszenia.
  PIS się rozbestwił, bo zakłada, że jak już wprowadził te 500+, to sobie nim kupił tak liczny elektorat, że może sobie pozwalać na co chce.
 • @sigma 09:27:30
  Bo jest to danina, a daninę ma płacić każdy. Tylko dlaczego co niektórzy mają płacić dwa razy lub więcej? Tutaj ktoś może powiedzieć, że jest lepiej, bo wcześniej drożej to wychodziło, tyle, że ludzie nie płacili jak powinni. Poza tym teraz skorzystają firmy, bowiem będą płacić jedną opłatę, a nie za wszystkie odbiorniki jak do tej pory.
  Mnie się wydaje, że nie ma co porównywać do gorszego, tylko nowe rozwiązanie ma być lepsze. Nieporozumieniem jest dla mnie płacenie przez jedną rodzinę tej opłaty kilka razy (w przypadku dodatkowych mieszkań, czy liczników). Tak samo jak płacenie tej składki po zmarłym przez spadkobierców. W tym projekcie pisze się o kwaterunkowych mieszkaniach, prowadzeniu rolniczego domowego gospodarstwa. A hodowla pocztowych gołębi to nie prowadzenie gospodarstwa lecz hobby i to drogie. W tym wypadku hodowcy powinni być bezwzględnie zwolnieni z wielu opłat. A dlaczego? Bo jak wysiądzie elektronika, to zostaje komunikacja i to szybka właśnie dzięki gołębiom. A taką hodowlę tworzy się latami.
  Ktoś powiedział o tym, że składka audiowizualna nie kończy się wraz ze śmiercią, że widzi tutaj pazerność.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

ULUBIENI AUTORZY