Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
31 postów 1977 komentarzy

Prawda jest gwarancją wolności

Gejsza, milioner, "Titanic"

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Co łączy te trzy wyrazy? Nazwisko. Tym nazwiskiem jest Morgan. Gejsza nosiła nazwisko Morgan, milioner też. A właścicielem statku "Titanic" również był Morgan.

W Internecie natknęłam się przypadkiem na tę historię. Jak na początek XX wieku i panujące wtedy normy obyczajowe była ona niezwykła.

Zacznę od końca. Właścicielem pięknego statku o nazwie „Titanic” była firma „White Star Line” na czele z bezwzględnym Brucem Ismayem, który zajął miejsce w szalupie przeznaczonej dla kobiet i dzieci. Pakiet kontrolny (od 1902 roku) linii „White Star Line” posiadała spółka „International Mercantile Marine Company” (IMMC), a jej właścicielem był Amerykanin John Pierpont Morgan.

John Pierpont Morgan miał o dwa lata młodszą siostrę Sarah. Ta siostra wyszła za mąż również za mężczyznę o nazwisku Morgan, ale nie mającego nic wspólnego z jej rodziną. Ot, taka zbieżność nazwisk. Z małżeństwa Sary Specer Morgan z Georgem Halem Morganem urodził się chłopiec George Denison Morgan. Ten bogaty związek był znany z tego, że do nich należał  „Ventfort Hall Mansjon”, obecnie muzeum.

 Wracając do naszej historii. W 1902 roku młody George Morgan był po zerwanych zaręczynach. Niewierna narzeczona złamała mu serce. Rodzina postanowiła wysłać go do Japonii, aby zapomniał o przykrych przeżyciach i załatwił jakieś biznesowe sprawy. A gdzie najlepiej można było leczyć złamane serca? W Kioto, w jej sławnej dzielnicy Gion, gdzie mieszkały gejsze, które można było spotkać w licznych herbaciarniach.

 

George Denison Morgan

W kwietniu gejsze i maiko występowały (obecnie też) na festiwalu tańców „Miyako Odori” [link]

Jedną z występujących tam gejsz była sławna Yuki Kato. Ze strony Georga była to miłość od pierwszego wejrzenia, z jej strony nie.

Yuki Kato urodziła się w 1881 roku, tak więc była pięć lat młodsza od Georga. Jej ojciec był miecznikiem (wyrabiał samurajskie miecze). W 1877 roku edykt cesarski zakazał noszenia mieczy i znosił stan samurajski. Warsztaty, które wytwarzały miecze uległy likwidacji. Może to stało się przyczyną sprzedania Yuki oraz jej starszej siostry do domu gejsz (Oki-ya).

Yuki Kato jako gejsza

 Dom gejsz był miejscem, w którym mieszkały gejsze, maiko (adeptki tego zawodu), właścicielka i służba. Właścicielka takiego domu nazywana matką utrzymywała gejsze i maiko oraz opłacała ich szkolenia. Gdy gejsza zaczynała zarabiać oddawała część swoich pieniędzy właścicielce, która przeznaczała je na utrzymanie domu i pracujących tam osób. Dopóki gejsza nie spłaciła swoich zobowiązań wobec domu gejsz zobowiązana była tam mieszkać. Dom gejsz miał strukturę matriarchalną.

 Gejsze to temat rzeka. Słowo geisha składa się z wyrazów: gei (sztuka) i sha (osoba). Gejsza nie sprzedawała ciała lecz fantazję. Usługami seksualnymi zajmowały się inne panie. Wszystkie wyglądały podobnie. Białe twarze, kimona, fryzury z ozdobami. Tak jednak nie jest. Jeśli człowiek zorientował się choćby trochę w tym temacie zaczyna dostrzegać wielkie różnice. Wygląd gejszy, maiko czy orian (kurtyzana) był bardzo sformalizowany; nie da się go opisać w kilku zdaniach. Może to i dobrze, bo sam wygląd mówi o wielu rzeczach i nie trzeba o nie pytać. Pod tym linkiem https://pl.wikipedia.org/wiki/Maiko mamy opis strojów, makijażu maiko w różnych etapach jej kształcenia.

Nasza bohaterka musiała się wiele nauczyć, aby podjąć pracę w tym zawodzie. Najpierw została maiko czyli uczennicą przygotowującą się do zostania gejszą (mogła nią zostać po kilku latach).  Po staniu się gejszą nie kończyła się jej nauka. Bycie gejszą było ciężka praca. Codzienne ćwiczenia w tańcu i grze na instrumentach, praca do późnych godzin nocnych. A ten makijaż, ubieranie kimona czy niesłychanie skomplikowana fryzura? Nie mówiąc o spaniu z taką fryzurą na specjalnej podkładce. Tak było w czasach naszej bohaterki.

Gejsze specjalizowały się w jakiejś dziedzinie sztuki. Były wspaniałymi tancerkami w tańcu klasycznym. Jednak głównym powołaniem gejszy było odgrywanie roli partnerki w rozmowach z gośćmi. Jej towarzystwo miało zapewniać im komfort. Wymagano, aby gejsza była bardzo dowcipną osobą. Powinna być również niezwykle elegancka w swoim ubiorze, który był stonowany zarówno pod względem użytych materiałów jak i ozdób. Stroje i ozdoby maiko były bardziej wyraziste i to one przeważnie widniały na materiałach reklamowych. A najbardziej wyraziste kimona należały pań wątpliwej profesji (yūjo).

Wracając do naszej bohaterki. W wieku siedemnastu lat zakochała się w studencie prawa. Młody człowiek nie podzielał do końca tego uczucia, bowiem po skończeniu studiów ożenił się z odpowiadającą mu stanem dziewczyną.Na poniższym zdjęciu jest już dojrzałym mężczyzną.

Shunsuke Kawakami

A Yuki 20 stycznia 1904 roku wyszła za mąż za Georga Morgana. Zamążpójście gejszy nie było takie proste. Właścicielka domu gejsz ponosiła koszty utrzymania i kształcenia dziewczyny i były one znaczne. W sytuacji zamążpójścia należało oddać jej  pieniądze, które zainwestowano w gejszę. George zapłacił 40 tysięcy jenów za swoją ukochaną. Podobno to obecnie 100 mln jenów, czyli ponad 3 miliony złotych. 

W 1903 roku Yuki została panią Morgan i wraz z mężem udała się do Stanów Zjednoczonych. Rodzina Morganów została powiadomiona, że Yuki pochodzi z bardzo dobrej rodziny. Małżonkowie nie zabawili długo w Ameryce, przenieśli się do Francji i tam spędzili wszystkie lata do śmierci Georga w 1915 roku. Dlaczego nie zostali w Ameryce? Wyczytałam, że jego rodzina nie zaakceptowała tego małżeństwa.Czy tak było naprawdę?

Yuki Kato Morgan

 W 1911 roku w Stanach wybuchł niesamowity towarzyski skandal.Milioner John Jacob Astor poślubił 18-letnią Madleine Force.Skandal wybuch dlatego, że przebogaty pan Astor był żonaty z panią Avą i zamiast wziąć młodziutką Madleine jako swoją kochankę postanowił rozwieść się z żoną. Gdyby postąpił według ówczesnych norm, biorąc swoją kochankę na utrzymanie nie byłoby w tym nic niestosownego. Niestosowny był ślub. Mimo wielkich pieniędzy i pozycji Johna Astora para spotkała się ostracyzmem ówczesnego towarzystwa. Dlatego po ślubie wyruszyli w długą podróż poślubną po Europie i Egipcie licząc na to, że John Astor po takiej długiej nieobecności odzyska utraconą pozycję towarzyską. Wracali do domu „Titanikiem”. On zginął, ona ocalała.

Nie znalazłam informacji na jak dokładnie układały się stosunki rodzinne z nową panią Morgan. Patrząc na późniejsze fakty nie sądzę, aby została odrzucona przez całą rodzinę. Być może towarzystwo amerykańskich wyższych sfer jej nie zaakceptowało i dlatego małżonkowie postanowili przenieść się do Francji.

Po śmierci męża który zmarł na zawał serca w lipcu 1915 roku,  Yuki została we Francji. Była bezpaństwowcem. Straciła obywatelstwo japońskie po ślubie z Morganem, a nie posiadała obywatelstwa amerykańskiego czy francuskiego. Dopiero w 1938 roku wróciła do Japonii. W 1952 roku przeszła na katolicyzm i przybrała imię Teresa na cześć jej ulubionej świętej — Teresy z Lisieux. Resztę swojego życia spędziła w Kioto. Zmarła 18 maja 1963 roku mając 82 lata. Pochowana jest w Kioto jako Theresa Yuki Morgan.

Nie byłoby tej opowieści bez teorii spiskowych. Jedna z nich mówi, że to dzięki Yuki ocalało miasto Kioto. Miasto to było na liście celów do zrzucenia bomby atomowej. Ówczesny sekretarz wojny Henry Stimson znał bardzo dobrze rodzinę Morganów. Podobno ktoś z tej rodziny poprosił go o wykreślenie Kioto z listy celów, bo przecież mieszkała tam pani Morgan.

Niezwykłe dzieje tej kobiety zaowocowały powstaniem nieformalnego święta w dzień jej ślubu Marry Do Day Money [http://www.stat.go.jp/naruhodo/c3d0120.htm]

Link do japońskiej wersji Wikipedii o Yuki Kato


 

KOMENTARZE

 • Titanic
  to swoiste oko cyklonu w ktrym zawaro sie wiele historii. :)
 • Mialem zaszczyt pracowac z potomkiem firmy Harland & Wolff,
  ktora zbudowala Titanica.Pan Harland i ja zostalismy zwolnieni z pracy w ten sam dzien,w 2009 z powodu braku zamowien.Ingersoll Machine Tools.Najwieksze na swiecie maszyny do obrobki metalu.Stoja na Bajkonurze.Maszyny do tkania Boeingow z wlokna weglowego.Maszyny zrobione.Postep wstrzymany.Inzynierowie goncie sie w Dluga.Teraz rzadzi nie kapitalizm ale bankizm.
 • @tadman 06:24:57
  Nigdy o tym nie pomyślałam w ten sposób, lecz faktycznie możesz mieć rację :)
 • *****
  ciekawa jest ta informacja o oszczędzeniu miasta z uwagi na żyjącą w nim jedną konkretną osobę , jeśli jest to prawda , to ten kto o tym zadecydował mógł wykorzystać zachowanie Napoleona , który zakazał ostrzału artyleryjskiego Brunszwiku tylko dlatego ,że mieszkał tam słynny matematyk Gauss
 • @staszek kieliszek 09:08:28
  Jak jest teraz z zamówieniami? Nie wierzę, że przestaną budować statki i przerzucą się na transport samolotowy. Pieniądz sam w sobie nie ma wartości. Może to banki narzucają co ma się teraz produkować? Nie wiem. A czy potomek wspominał coś o "Titanicu"? Dziękuje za ciekawy komentarz i pozdrawiam. Nie mogłam sobie odmówić wstawienia zdjęcia "Titanica" w budowie, jest po lewej stronie.

  http://www.maritimequest.com/liners/olympic/05_olympic_titanic.jpg
 • @puuuq 10:41:44
  A o tym zachowaniu Napoleona nie słyszałam. Czy ta informacja o oszczędzeniu Kioto jest prawdziwa? Nie wiem. Choć kto wie? Jeśli jednak byłaby prawdziwa sądzę, że rodzina Morganów jakoś się zrewanżowała swojemu krajowi.
 • @leoparda 11:02:56
  Wiem, ze Cie ciekawosc kusi ale wiele wiecej do powiedzenia nie mam.To bylo juz 7 lat temu jak ostatni raz rozmawialismy palac paierosy 10 m od wejscia do fabryki bo na terenie zabronili.Fabryka zostala przed laty kupiona przez Wlochow a ci robili wszystko by amerykanskich inzynierow wysiudac, zastapic ich inzynierami z Wloch, jak tez wloskie produkty tu przywozic i sprzedawac pod marka Ingersoll.Wielu Polakow tam pracowalo, jezdzili po swiecie instalujac te kolosy a teraz co tam jest nie chce wiedziec.
 • @leoparda 21:59:01
  Cóż, przykro mi, że miałeś takie przeżycia. Nie zajmowałam się dalszymi dziejami tej stoczni. Teraz popatrzyłam i widzę, że zaczęli zajmować się całkowicie innymi sprawami. Jeden prestiżowy morski kontrakt im umknął: budowa ostatniego transatlantyku na świecie czyli "Queen Mary 2". Nie dostali dotacji rządowej i statek zbudowała francuska stocznia. Jednak pamięć o "Titanicu" nie przeminęła przynajmniej na ich stronie internetowej.

  Podaję link do statków, jakie wybudowała ta stocznia. Sama byłam zaskoczona, że było ich tak wiele :)
  https://en.wikipedia.org/wiki/Category:Ships_built_by_Harland_and_Wolff
 • 5* Rewelacja
  Tatuś małżonka Japoneczki, John Pierpont Morgan, był jednym z większych globalistycznych kanciarzy.
  Swoją karierę rozpoczął w wieku 24 lat kupując od armii 5000 zepsutych karabinów za cenę 3,5 dolara od sztuki w arsenale w Nowym Jorku. Sprzedał następnie wadliwe karabiny armii secesyjnej jako nowe, w idealnym stanie za cenę 22 dolarów od sztuki, w siedzibie armii w St. Luis.
  On też rozpowszechnił pogłoskę o bankructwie jednego z większych banków w Nowym Jorku, co w 1907 roku spowodowało panikę, która dotknęła też inne banki.
  No a zaraz potem założył z kolesiami FED.
 • @sigma 17:17:56
  Masz rację, tak o nim piszą. Ostatnio natrafiłam na bardzo ciekawy film opowiadający o arystokracji ery industrialnej USA. Tak mają w tytule tego filmu. Pokazują w nim najbogatszych ludzi tamtej epoki, jak doszli do swoich olbrzymich pieniędzy. Pokazują ich pełne przepychu pałace. Wśród nich jest JP Morgan. Tylko jemu jakoś mało poświęcają uwagi. Pada tam stwierdzenie, że wśród tych rekinów JP Morgan był jedynym uczciwym człowiekiem. Zdziwiło mnie to, bowiem do tej pory czytałam, że był rekinem biznesu.
  http://vod.pl/programy-tv/tajemnice-historii-wielki-gatsby-czyli-arystokraci-ery-industrialnej/c61ltx

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

ULUBIENI AUTORZY