Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
29 postów 1949 komentarzy

Prawda jest gwarancją wolności

Moje komentarze

 • @Repsol 16:23:07
  Czyli chcą pieniądze. A czy coś dalej wiadomo? Czy mają to być pieniądze czy ziemia/lasy lub coś innego? A jak sobie zażyczą części Polski to też dostaną?
  Aleksander Ścios: Przepaść.
 • @Repsol 15:07:04
  To o co chodzi Żydom w sprawie Polski? Ja już nie wiem. W tym artykule piszą, że jak nie wiadomo co co chodzi, to chodzi o pieniądze. Czyli o te 65 miliardów dolarów? Za co? Za to, że nie pomagaliśmy ukrywać i żywić Żydów w czasie II wojny światowej? A przecież za to groziła kara śmierci?

  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/09/Bekanntmachung_General_Government_Poland_1942.jpg

  A to nie były czcze pogróżki, za to wieszano ludzi, palono żywcem lub rozstrzeliwano. W obecnych czasach Andres Brevik dokonał zabójstwa uczestników obozu młodzieżówki norweskiej Partii Pracy, w którym zginęło 69 osób, a 33 osoby zostały ranne. Czy mamy do nich pretensje, że nie obezwładnili tego napastnika, że inni zginęli? Nie, współczujemy im i potępiamy zamachowca. Czy w czasie wojny człowiek powinien poświęcić swoich najbliższych, aby ocalić obcych ludzi? Nie powinno się dawać pod ocenę takich wyborów.

  Pamiętam jak chodziłam do podstwówki, LO w PRL-u. W każdej z rodzin koleżanek/kolegów z klasy była jakaś ofiara II wojny światowej. Tych ofiar było bardzo wiele. Jesteśmy bardzo pokrzywdzonym narodem przez II wojnę światową. Niemcy zabrali nam bliskich, zniszczyli kraj. W rezultacie ich działan do dzisiaj cierpimy za ich dokonania na terenie Polski.
  Aleksander Ścios: Przepaść.
 • Reprywatyzacja
  Ostatnio spotkałam się z twierdzeniem, że powinniśmy zapłacić Żydom za utracone mienie. Była to towarzyska dyskusja. Krytykowano jakiś dokument rządowy/sejmowy, który mówił, że należy im przyznawać 20% uraconego majątku. No to ja zapytałam dlaczego moja mama za mienie utracone na Wschodzie (mienie zabużańskie) po 50 latach starań odzyskała 20% tego majątku. Dlaczego moja mama Polka, mieszkająca w Polsce, będąca obywatelką polską w 1939 roku ma dostawać 20% swojego majątku, który został jej zabrany przez wytyczenie nowych granic Polski. A inni mają dostawać 100%? Zapanowało niezłe poruszenie. Żadna z tych osób nie miała POJĘCIA, że Polka dostała piątą część za swój majątek. Oni myśleli, że mama dostała 100%.


  "20 października 2017, opublikowano projekt ustawy reprywatyzacyjnej, który zakładał, że ​tylko obywatele Polski mogą żądać zwrotu utraconej własności. Muszą przy tym potwierdzić, że w momencie nacjonalizacji żyli w Polsce i posiadali polskie obywatelstwo. Kilka dni później, ambasada Izraela w Warszawie wystosowała notę protestacyjną, a ambasador RP w Izraelu został wezwany do tamtejszego MSZ."

  Z tym się spotkałam. Znajomi Żydzi moich znajomych mieszkający w Nowym Jorku uznali ustawę o zwrocie mienia zabużańskiego za krzywdzącą, bo oni od 1939 roku nie mieszkają w Polsce, a w USA.

  Mnie się wydaje, że jak państwo nie jest zamożne to powinno najpierw zadbać o swoich obywateli, a nie o obywateli innych państw.
  Aleksander Ścios: Przepaść.
 • @Arjanek 09:31:42
  O tym nie wiedziałam, na lekcjach historii wiele spraw przemilczano, o wielu nie mowiono. Tak było w tamtych czasach.
  TV Episkopatu Włoskiego szkaluje Polaków
 • @kula Lis 67 09:04:07
  Nie wiem dlaczego tak jest. Może za tym idą jakieś interesy? Wydaje mi się, że należy wyraźnie powiedzieć: nie.
  Nie ma na świecie narodu, w którym wszyscy jego obywatele zachowują się jak należy. Tak było, jest i będzie.
  TV Episkopatu Włoskiego szkaluje Polaków
 • Warto pamiętać
  Nawet ja nie wiedziałam, że za kromkę chleba była śmierć z rąk hitlerowców przez rozstrzelanie lub spalenie żywcem.

  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/09/Bekanntmachung_General_Government_Poland_1942.jpg
  TV Episkopatu Włoskiego szkaluje Polaków
 • @Husky 20:31:07
  Bo mówi się, że my im nie pomagaliśmy w czasie II wojny światowej. Ile nas wtedy było? Podobno 30 mln, a Żydów było 2 mln. Odliczając dzieci, osoby w podeszłym wieku to prawie każda rodzina powinna ich ukrywać. A to fizycznie nie było możliwe.

  Tylko dlaczego nie mówi się o tym, że w Polsce za ukrywanie, pomaganie Żydom była KARA ŚMIERCI! Nie każdego stać na taki heroiczny czyn, bo Niemcy zabijali również czlonków rodzin. Większość rozstrzeliwano, jednak część palono za to żywcem.

  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/09/Bekanntmachung_General_Government_Poland_1942.jpg
  Money money money
 • Nie mówi się wszystkiego…
  Przed chwilą przeczytałam, że Żydzi mają do nas pretensje, że nie pomagaliśmy im w czasie wojny. Tylko nie mówi się o tym, że za to groziła kara śmierci pomagającego i jego rodzinie. A okupant nakazywał donosić na ludzi pomagającym Żydom. W mojej rodzinie była osoba ukrywająca Żydów w czasie II WŚ. Po latach powiedziała, że teraz by tego nie zrobiła, bowiem nie bałaby się o siebie, ale o swoje dzieci, wnuki.

  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/09/Bekanntmachung_General_Government_Poland_1942.jpg
  Od kiedy Polacy prześladowali Zydów?
 • @MacGregor 16:53:10
  Wyjaśnienia dotyczące różnic między religią żydowską a chrześcijaństwem można przeczytać w prelekcji ks.prof.W. Chrostowskiego
  https://wobroniewiaryitradycji.wordpress.com/2012/10/01/ks-prof-waldemar-chrostowski-o-dialogu-katolika-z-zydami/

  Tekst jest bardzo ciekawy i zrozumiały. Ja dowiedziałam się z niego bardzo wielu rzeczy, o których nie miałam pojęcia.

  Dowiedziałam się między innymi, że z przepraszaniem trzeba być bardzo ostrożnym, ponieważ w języku dyplomatycznym za przeprosinami idą pieniądze. Tak samo, że źle cytujemy słowa św. Jana Pawła II o starszych braciach w wierze itd.
  Od kiedy Polacy prześladowali Zydów?
 • @Husky 19:07:27
  Nie wiem co zrobią. Jeszcze bym to zrozumiała gdybyśmy od Niemców dostali odszkodowanie za zniszczone mienie. A takiego nie było.
  Wiele osób z narażeniem swojego (i swoich rodzin) życia ratowało Żydów. W mojej rodzinie też była taka osoba. Ma swoje drzewko i wpis. Już nie żyje. Czy o tym zapomniano? Jak widać, że zapomniano.
  Nie rozumiem tych rozczeń.

  Czytam, że Polacy mordowali Żydów w czasie II wojny światowej. Do tej pory w każdym kraju znajdują się osoby, ktore dla zysku mordują inne osoby. Jednak tego nie można uogólniać na cały Naród.
  Money money money
 • Nie 65 mld $, ale minumum 65 mld $
  Kiedyś mówiło się, że w ramach tej rekompensaty mają dostać na własność polskie lasy czyli czwartą część Polski. Podobno takie zakusy już były w czasie II RP, wtedy podobno chodziło o połowę naszych ziem. Czy jedno i drugie miało miejsce? Nie wiem.

  Dla mnie nienormalne są dwie sprawy. Nie my rozpętaliśmy tę wojnę, przez nią wiele osób straciło życie i to nie w czasie wojennych działań, ale przez działania opresyjne hitlerowskiego okupanta. W mojej rodzinie parę osób poniosło tak właśnie śmierć, żołnierze przeżyli. Jaka może być rekompensata za ludzkie życie? Nie ma takiej.

  Nie my zrujnowaliśmy nasz kraj, tylko hitlerowskie Niemcy. Po wojnie cały polski Naród odbudowywał zgliszcza wojenne. Dlaczego my teraz mamy płacić i to w 100% za zrujnowane żydowskie mienie na terenie Polski. Czy my je zniszczyliśmy?

  Moja babcia zostawiła dom na terenach dzisiejszej Ukrainy. Nie z jej winy, ale z powodu międzynarodowych umów. Za ten wybudowany w 1938 roku dom dostała rekompensatę dopiero moja mama. Starały się o nią prawie 50 lat. POLSKIEJ obywatelce należała się rekompensata w wysokości 20% domu. Oczywiście trzeba było spełnić wiele warunków i posiadać właściwe dokumenty. To dlaczego obywatele OBCEGO państwa mają być traktowani lepiej niż polscy obywatele. Dlaczego my mamy płacić za coś czego nie zrobiliśmy?
  Money money money
 • A dla mnie to nie jest gniot
  Wydaje mi się, że gdyby ten serial nakręcono w innej telewizji to jego oceny byłyby zupełnie inne. Niestety, telewizje zostały upolitycznione i to przekłada się na oceny wyprodukowanych tam produkcji.

  Nakręcić w obecnych czasach ciekawy serial nie jest prosto. Bo postrzeganie też się zmienia. Sama to widzę po sobie. Nie tak dawno pooglądałam serial "Królowa Bona". Serial ten oglądałam po jego wyprodukowaniu, czyli bardzo dawno temu. Wtedy byłam nim zachwycona, miałam jedno zastrzeżenie, a mianowicie, że nie dali do roli 15-letniej Bony innej aktorki, bo mimo odmłodzenia piędziesięcioletniej A. Śląskiej było to żałosne. Teraz zastanawiałam się co mi się w tym serialu tak bardzo podobało, bo przebrnęłam przez niego z trudnością. Teraz był dla mnie nudny, a starodawna polszczyzna trudna do przełknięcia.

  Nawet mając bardzo dobry pomysł na serial to można go zupełnie położyć. Tak było przy szeroko reklamowanym serialu TVN "Belle epoque" i serialu TVP "Komisja morderstw".

  Ta telenowela historyczna nie jest dla mnie nudna. O wiele nudniejsze dla mnie było "Wspaniałe stulecie", które przestałam oglądać.

  Wiele osób pisze, że są niezgodności z faktami historycznymi. Podają na przykład: modlitwy itp. Twórcy serialu "Dynastia Tudorów" napisali, że serial historyczny musi być zjadliwy dla współczesnego widza i to uczynili mijając się z niektórymi faktami historycznymi. Nie miało to wielkiego wpływu na ocenę widzów.
  Recenzja - Korona królów
 • @andrzejw 10:55:49
  Jakoś tak jest w świecie natury, że dzieckiem opiekuje się matka. A ojciec dba o to, aby gatunek nie wygasł. Choć u zwierząt jest różnie, ojciec też wychowuje dziecko. U kobiet budzi się po prodzie instynkt macierzyński, choć zdarzają się patologie.
  Generalnie posiadanie potomstwa to przedłużenie gatunku. Tutaj miałam na myśli, że ojciec powinien też mieć coś do powiedzenia w sprawie ewentualnej aborcji. A według tego projektu nic nie może zrobić.
  To, o czym piszesz: ciało jest "majątkiem" kobiety, ale płód jest wspólnym "majątkiem" kobiety i mężczyzny.
  W ogóle nie chodzi o aborcję
 • @mac 20:50:31
  Ja bym się nimi nie przejmowała. To są ich serwisy i oni ustanawiają co im wolno, a czego nie wolno. Internet nie znosi próżni. Kiedyś nie było Google i FB a były inne serwisy i usługi społecznościowe. Teraz też będą powstawać. Tylko znowu trzeba będzie zaczynać od nowa. Czy ludzie się dowiedzą o tych nowych serwisach? W obecnej dobie powinno to nastąpić bardzo szybko (dla zainteresowanych). W PRL zrobiono badania jaką "prędkość" ma plotka. Było to 100 km/tydzień. A wtedy mało osób miało stacjonarne telefony, a o Internecie nikt nie słyszał.
  YOU chcesz w TUBE ?
 • @ Autor
  Nie ma się czemu dziwić, że pan Kaczyński i inni posłowie chcieli dopuścić do dalszego czytania. Bo ten projekt nie miał żadnych szans. Nie był on sprawiedliwy, dyskryminował mężczyzn. Bo dopuszczenie do aborcji na życzenie kobiety to dyskryminacja mężczyzny. Płód/dziecko nie jest wyłączną "własnością" kobiety, choć to ona ponosi trudy ciąży. To również "własność" mężczyzny, a jego pozbawia się wszelkich praw.
  W ogóle nie chodzi o aborcję
 • @ Autor
  "poza tem żeby służyła samej tylko oświacie i niczemu innemu."

  "Potrzebne są cztery rodzaje szkół: powszechne, zmierzać mające do tego, by wszystkie były czteroklasowymi, wydziałowe siedmioklasowe, średnie zawodowe i średnie ogólnokształcące."

  "Nie ulega wątpliwości, że nauczciele wszelkiego rodzaju i stopnia założą szereg stowarzyszeń i czasopism, w których wszelkie sprawy szkolnictwa, pedagogiczne i gospodarcze będą roztrząsane wszechstronnie. Inicjatywa należy z natury rzeczy do takich stowarzyszeń; postanowienia zaś do związków zawodowych (przymusowych) i do władz szkolnych."

  Powyższe cytaty z przytoczonego wykładu prof. Konecznego, a pan profesor zmarł w 1949 roku. To, o czym pisze nie sprawdziło się w praktyce, poza szkołami średnimi zawodowymi i ogólnokształcącymi. Jaka powinna być szkoła w XXI wieku w Polsce? To trudne pytanie.
  Albo trywialny albo zduraczony !
 • @puuuq 12:43:36
  Może tak, nie znam tych seriali. Oglądając różne seriale (z ciekawości) po jednym odcinku (o ile wytrzymam do końca) to widzę, że bardzo trudno jest nakręcić ciekawy serial. Może być bardzo dobry pomysł, a serial kiepski. Tutaj przykładem byłyby dwa seriale kryminalne — "Belle epoque" (TVN) i "Komisja morderstw" (TVP).
  Korona królów
 • @Pedant 03:33:19
  Pooglądam z przyjemnością :) Zofia pochodziła z cesarskiego rodu. Tutaj przyszło mi na myśl, że nasza królowa Rycheza (Ryksa) też była z cesarskiego rodu. Ciekawa postać i można by było też o niej zrobić jakiś film.
  Zastanawia mnie dlaczego mamy tak mało filmów tego typu? Czy dlatego, że są drogie w realizacji? Choć dzisiaj bitwy nie są takim problemem jak za czasow kiedy kręcono np. "Krzyżakow".
  Korona królów
 • A mnie się ten serial podoba
  Zachwycano się "Wspaniałym stuleciem" i "Grą o tron". Ten pierwszy pooglądałam tylko parę odcinków, bo mnie znudził. Nie rozumiem tych zachwytów nad nim. Aktorka, która grała Roksolanę była dobrana idealnie, no i piękne były kostiumy i biżuteria. Czy była ona prawdziwa? Nie wiem.
  "Gra o tron" to dobry serial, pooglądałam jednak tylko pierwszy sezon, nie ciągnęło mnie do oglądania następnego. Może to nie na mój wiek?

  Nie tak dawno pooglądałam na nowo "Królowę Bonę" i byłam zawiedzona. Raził mnie język, powolność akcji w tym serialu. Gra aktorów była dobra, ale teraz serial dla mnie był nudny i nie potrafiłam zrozumieć dlaczego przed laty nim się zachwycałam.

  Wiele osób krytykuje "Koronę królów" za współczesny język, za brak dostosowania do realiów historycznych itp. Wydaje mi się, że gdyby mówiono ówczesnym językiem to byłoby nie do strawienia. Wiele seriali, filmów historycznych też nie trzyma się ściśle faktów lecz przedstawia ich interpretację. Choćby pokazywana ostatnio w TVP nowa adaptacja losów cesarzowej Sisi.

  Kiedyś zastanawiało mnie dlaczego w filmach o Henryku VIII pokazywano kostiumy, które odbiegają od epoki. W serialu "Dynastia Tudorów" są podobno najbardziej dopasowane do zmian jakie w ówczesnych ubiorach następowały, jednak tak nie jest z nakryciami głowy kobiet. Bo nie mają takich jakie wtedy noszono. A dlaczego? Bo nakrycia głowy były wtedy szpetne i jest to celowy zabieg tworców filmu, aby od tego odejść na rzecz przepięknych diademów. Filmowi to wcale nie zaszkodziło.

  Serial, a właściwie telenowela "Korona królów", bo tak ją nazywa producent przy tych finansowych ograniczeniach wcale nie jest zła. Jakoś dano sobie radę z brakiem naturalnych dekoracji, sądzę, że wybudowanie nowych nie wchodziło w grę ze względu na koszt. Nie ma znanych aktorów, bo nie da rady odmłodzić aktora w statecznym wieku. A czytam, że Kazimierz miał kilkanaście lat jak ożenił się po raz pierwszy. Aleksandra Śląska grająca królowę Bonę była po piędziesiątce i nie wyglądała na swój wiek, jednak nie dało rady jej odmłodzić do wieku kilkunastu lat. A był to właściwie epizod w tym serialu.
  Dlatego uważam, że lepiej zrobiono powierzając role młodych młodym, a nie omładzając starszych. Dla mnie nie jest ten serial nudny i półgodzinne odcinki tutaj mi pasują.
  Korona królów
 • @Husky 22:27:26
  Mądry był ks. Stefan Wyszyński, tylko to bardzo trudne. Choć warto spróbować.

  Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku, przede wszystkim zdrowia :)))
  SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY